czwartek, 22 września 2011

Jak ozdobić grób naszych bliskich?

Rośliny ozdobne to wspaniały pomysł na poprawienie wizerunku grobów naszych bliskich lecz posadzenie odpowiednich kwiatów, czy krzewów może sprawić wiele trudności komuś kto nie ma doświadczenia w ogrodnictwie. Chryzantemy świetnie się sprawdzają jako okazjonalna dekoracja grobu w rocznicę śmierci lub dzień Wszystkich Świętych lecz, aby naprawdę stworzyć estetyczne miejsce, samemu musimy ingerować w przestrzeń wokół grobu.

Dekoracja grobu może nieść ze sobą pewne uczucia, które odzwierciedlą poszczególne gatunki roślin, ich symbolika jest bardzo różna więc przeczytaj ten tekst i zadecyduj które rośliny najlepiej przyozdobią miejsca pochówku twoich bliskich.

Rośliny idealne do ozdoby grobów to rośliny zimozielone które będą zdobić grób nie tylko od święta, ale i przez cały rok. Zieleń tych roślin podkreśla wieczności duszy. Bukszpan wiecznie zielony to jedna z najbardziej popularnych roślin tego typu, jej atutem jest także to że możemy ją dowolnie przycinać oraz może rosnąć zarówno w miejscu nasłonecznionym, jak i zacienionym. Prócz bukszpanu możemy posadzić barwinek, który tak jak i bukszpan, jest rośliną zimozieloną ale wiosną zakwitnie niebieskimi kwiatkami. Symbolika barwinka i tradycja sadzenia go przy grobach sięga średniowiecza, roślina ta była wtedy symbolem nieśmiertelności, a nawet raju.

Spośród zimozielonych roślin warto przyjrzeć się miniaturowym iglakom. Takie iglaki mogą fantastycznie się prezentować szczególnie zimą. Warto więc wybierać drzewka o różnym zabarwieniu igieł i z dużą tolerancja dla gleby piaszczystej.

Ciekawym wyborem, szczególnie kiedy pomnik nie jest zbyt estetyczny, jest wybór bluszczu pospolitego który piąć się może po krzyżu lub płycie nagrobka. Bluszcz ma bardzo małe wymagania jeżeli chodzi o nasłonecznienie, więc sprawdza się szczególnie na starych cmentarzach które położone są wśród drzew.

Róże to kwiaty które niezwykle pięknie prezentują się na cmentarzach. Zawsze wyjątkowe w każdej odmianie, białej lub czerwonej. Oczywiście kwiaty wspaniale zdobią groby i ich okolice lecz nie są to rośliny całoroczne i zimą nie będą się tak prezentować jak na wiosnę, czy latem.


1 komentarz:

  1. Bardzo fajny artykuł, chyba muszę niedługo wybrać się na cmentarz i zasadzić jakieś drzewka przed świętem zmarłych. Nie często odwiedzam grób rodzinny, może przynajmniej takie drzewko będzie symbolem mojej pamięci

    OdpowiedzUsuń